V domácnostiach sa často stáva, že niektoré plochy podliehajú tvorbe nechcených povlakov ako je napríklad vodný kameň alebo plesne. Ako odstrániť vodný kameň už určite viete, ale čo také plesne? Problémom bývajú najmä okná a obvodové steny. Ich nadmerná vlhkosť, a z toho vyplývajúci jav kondenzácie, sú zdraviu škodlivé hlavne preto, že vedú k tvorbe plesní.
Čo je pleseň?
Plesne sú mikroskopické huby, ktoré pri svojom raste vytvárajú malé čiastočky nazývané spóry, ktoré sa, najmä v lete a na jeseň, rozptyľujú vo vzduchu. Pleseň má tendenciu rásť rýchlejšie v horúcom, vlhkom prostredí a na slabo osvetlených miestach, na vlhkých predmetoch a materiáloch, vo zvlhčovačoch alebo klimatizačných systémoch, ktoré nie sú pravidelne čistené a udržiavané. Veľmi častým problémom býva aj pleseň v kúpeľni.
Prečo sa tvorí pleseň?
Výskyt plesní vo vnútri budov je spojený najmä s nedostatočnou výmenou vzduchu v interiéri, takže správnym vetraním sa tomu dá predchádzať. Existuje však niekoľko ďalších faktorov, ktoré podporujú tvorbu plesní, a to nadmerná vlhkosť a teplo. Vznik plesní v domácnosti nie je len estetický problém a rovnako ako aj upchatý odpad, môže vzniknúť z rôznych dôvodov. Pleseň sa prejavuje škvrnami na stenách alebo poškodením omietky a predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre zdravie tých, ktorí v dome bývajú.
Aké zdravotné problémy spôsobuje pleseň?
Prítomnosť plesní a vlhkosti v domácnosti je spojená s vyšším výskytom respiračných problémov, astmy a poškodenia dýchacích funkcií. Dokázaný je tiež vzťah medzi viditeľnou plesňou a nočným kašľom detí a tiež zhoršujúcou sa astmou. Existuje mnoho patológií, ktoré možno pripísať prítomnosti plesní, medzi tie hlavné patria:
- Alergie: spóry môžu vyvolať alergické reakcie a zápaly dýchacích ciest. Respiračná alergická reakcia sa môže prejaviť nádchou, kašľom, prechladnutím, zápalom spojiviek.
- Alergická nádcha: známa tiež ako senná nádcha, prejavuje sa zápalom a upchatím nosových ciest, podráždením očí, kašľom, únavou a bolesťou hlavy.
- Astma: ide o potenciálne závažné ochorenie, ktoré sa prejavuje intenzívnym kašľom a pocitom dusenia. Po čase môže podráždenie dýchacích ciest viesť k chronickej bronchitíde.
- Problémy s očami – zápal očných spojiviek: prejavuje sa červenými a zapálenými viečkami a hojným slzením.
- Otrava plesňou – fyzická únava: t.j. bolesť a stuhnutosť svalov, bolesť kĺbov, pocit únavy, vyčerpania a slabosti.
- Dermatitída: dermatologické problémy, ktoré zahŕňajú olupovanie kože, vyrážky a svrbenie.
- Ťažkosti so sústredením: problém sústrediť sa, s možnými negatívnymi účinkami na pamäť, závraty a bolesti hlavy.
Ako sa natrvalo zbaviť plesní?
Aby ste zabránili vzniku plesní je potrebná regulácia vnútornej vlhkosti a dostatočná a nepretržitá výmena vzduchu. Pre správnu výmenu vzduchu je potrebné aspoň raz za hodinu otvárať okná. Nie je to však vždy možné, preto sa stáva, že plesne sa predsa len vyskytnú. Na ich odstránenie budete potrebovať profesionálny čistič a zakročiť okamžite. HG odstraňovač plesne pôsobí už do 30 minút. Je vhodný na obklad, silikónové tesnenia aj omietku. Prípravok jednoducho nastriekate a je po probléme. Odstraňovač plesne v spreji je vhodný aj na čistenie tesnení v bazéne, garáži, dielni, saune či v skleníku. Nezabúdajte však, že má bieliaci účinok.
Komerčný článok