Hoci plesne patria medzi najčatejšie problémy v domácnosti, často sú aj podceňované. Môžu nám spôsobiť mnoho zdravotných problémov a tiež poškodenie majetku. Ako podporovať v domácnosti sucho a predchádzať hromadeniu vlhkosti, aby ste bývali zdravo a bez plesní?
Prevenciou je nenechávať doma stáť nič mokré
V prvom rade zabudnite na nechávanie mokrých predmetov náhodne rozmiestnených po uzavretom interiéri. Bežne nechávame kúpeľňové rohože, uteráky a pracovné dosky po použití vlhké. Práve to je však ideálne prostredie pre rozvoj plesní. Zvyknite si zavesiť mokré uteráky a rohože, aby dôkladne vyschli a po použití utierať dosky. Tiež sa vyhýbajte ponechávaniu kaluží vody okolo umývadiel a batérií. Milujete horúcu sprchu? Na tom nie je nič zlé, no nezabúdajte pred sprchovaním zapnúť v kúpeľni odsávací ventilátor a nechať ho zapnutý aj po sprchovaní aspoň 30 minút. Aj obyčajné otvorenie okna alebo dverí nahradí vlhký vzduch suchším vzduchom zvonku.
Pri varení môžu vzniknúť plesne
Aj varenie môže do vzduchu uvoľňovať paru a vlhkosť. Vedie to ku kondenzácii na povrchoch a možnému vzniku plesní. Na odstránenie pary a zápachu počas varenia je najlepšie používať digestor, alebo zvážiť otvorenie okien a použitie ďalších ventilátorov na zlepšenie prúdenia vzduchu. Plesne priťahujú tiež nesprávne uskladnené potraviny. Aby ste zabránili vzniku plesní v priestoroch na skladovanie potravín, používajte vzduchotesné nádoby na správne uzavretie potravín, kontrolujte dátumy spotreby a udržiavajte správne nastavenie teploty v chladničkách. Chýbajú vám doma dózy na správne uskladnenie potravín alebo čokoľvek, čo by vám pomohlo viac svoju kuchyňu zorganizovať? Využite naše promo kódy a nakúpte výhodne a z pohodlia domova.
Pri upratovaní nič nevynechajte
Upratovanie síce nepatrí medzi obľúbené činnosti, je dokonalou prevenciou proti vzniku plesní. Najmä v oblastiach náchylných na hromadenie vlhkosti a organických nečistôt, ako sú koberce, nábytok a skryté kúty. Zvyknite si pravidelne hĺbkovo čistiť koberce a čalúnenie pomocou metód, ako je napríklad ošetrenie jedlou sódou. Venujte pozornosť aj často prehliadaným miestam, kde sa môže skrývať pleseň, napríklad za nábytkom a spotrebičmi. Niekedy môže byť nábytok zdrojom plesní aj preto, že je veľmi starý – v takom prípade je lepšie kúpiť si nový a rovno na to využiť zľavové kódy na nábytok. Nepreháňajte to ani s polievaním izbových rastlín, ak nejaké máte. Dbajte najmä na to, aby ste nechali pôdu medzi jednotlivými zalievaniami vyschnúť, inak spôsobíte nadmernú vlhkosť pôdy a okolia, čo môže viesť k vzniku plesní.